Ako sa správne starať o pleť po odstránení tetovania alebo permanentného make-upu
Tetovania boli kedysi považované za trvalé, urobené na celý život.
Vďaka rýchlemu pokroku je však teraz ich bezpečné a efektívne odstránenie možné. Laserové odstránenie je najefektívnejší spôsob, ako sa zbaviť nežiaducich alebo nekvalitných obrazov na tele. Odborníci tvrdia, že asi 11 percent ľudí s body artom odstráni jednu alebo viac tetovaní počas svojho života.
Ako to funguje
Krátkodobé laserové lúče prenikajú pod kožu a rozbijú obraz na malé fragmenty.
Následne sa rozdrvené častice pigmentu vstrebávajú a vylučujú z tela vďaka imunitnému systému. Účinnosť procedúry závisí od typu lasera, ktorý sa líši v závislosti od farby pigmentu, ako aj od individuálnych vlastností kože klienta. Po každom sedení vzniká mierny popálenie, ktoré aktivuje prácu imunitného systému.
V závislosti od procedúry môže odstránenie tetovania prebiehať rôznymi spôsobmi.
Rýchlosť obnovy postihnutých oblastí kože priamo závisí od efektivity práce imunitného systému.
Ak funguje dobre, prispieva to k hojeniu rán a zvyšuje odolnosť voči infekciám.
Po odstránení tetovania môžete pozorovať začervenanie, opuch, mierne pľuzgiere a svrbenie. Spočiatku bude koža veľmi citlivá a jemná, ale tieto reakcie by mali zmiznúť do dvoch týždňov.
Inštrukcie
Všeobecné pravidlá starostlivosti o oblasť po odstránení tetovania a permanentného make-upu:
- Poškodenú oblasť je potrebné ošetrovať antibakteriálnym roztokom trikrát denne.
- Naneste tenkú vrstvu špeciálnej masti, ktorú vám odporučí váš odborník, dvakrát denne.
- Nechodte do sauny, kúpeľa alebo solária až do úplného zahojenia.
- Je zakázané škriabať poškodenú oblasť.
- Takisto by ste nemali nosiť ochrannú fóliu dlhšie ako 3 hodiny.
- Po ukončení sedenia by mal odborník poskytnúť individuálne inštrukcie.
- Ak si všimnete príznaky infekcie (silné začervenanie, výtok hnisu, zvýšená telesná teplota a pod.), okamžite kontaktujte svojho odborníka alebo dermatológa.
Nedotýkajte sa
chrastičiek a pľuzgierov
Výskyt chrastičiek a pľuzgierov v oblasti tetovania alebo permanentného make-upu, ktorý bol odstránený, je úplne bežným a očakávaným vedľajším účinkom.
Je veľké pokušenie ich poškriabať, najmä keď svrbia. Vyhnite sa týmto činnostiam za každú cenu. Otvorená rana nielenže spomaľuje proces hojenia, ale výrazne zvyšuje riziko infekcie. Mali by ste sa vyhnúť ošetrovaniu oblasti britvou, ktorá by mohla náhodne otvoriť ranu.
Vyhýbajte sa slnku
Po odstránení tetovania je potrebné vyhnúť sa priamemu slnečnému žiareniu na ošetrenú oblasť.
Ak dostanete slnečný popálenie, bude potrebné odložiť ďalšie sedenie až do návratu normálnej farby pokožky. Negatívne dôsledky však spôsobuje nielen popálenie, ale aj opálenie ako také. V prípadoch, keď sa slnku nedá vyhnúť, natrite pokožku opaľovacím krémom (úroveň SPF aspoň 30). Oblasť môžete tiež zakryť obväzom, náplasťou alebo oblečením.
Iné užitočné tipy
Niekoľko dôležitých vecí, ktoré môžu urýchliť proces hojenia:
- Dodržujte správnu a zdravú výživu, ako aj kvalitný spánok.
- Pite čo najviac vody. Hydratácia organizmu je jedným z najdôležitejších faktorov pre udržanie silného imunitného systému. Voda pomáha odstraňovať toxíny a obnovovať krvné bunky, ktoré sú kľúčové pre prevenciu infekcií.
- Znížte množstvo konzumovaného alkoholu alebo sa ho úplne vzdajte až do úplného zotavenia pokožky. Alkohol môže spomaliť tento proces kvôli jeho dehydratačnému efektu.
- Robte mierne fyzické cvičenia. Môžu zvýšiť krvný obeh. Dôležité je však počúvať svoje telo, nepreťažovať ho a robiť prestávky.
- Dočasne prestaňte fajčiť. Po každej cigarete sa telo nasýti škodlivými látkami, ktoré imunitný systém odstraňuje. Dodatočné zaťaženie imunitného systému spomaľuje regeneráciu kožných buniek.
Procedúra odstránenia tetovaní umožňuje zbaviť sa neželaného body artu alebo permanentného make-upu. Jej účinnosť závisí od správne zvoleného vybavenia, kvality vykonanej práce a pravidelnej starostlivosti. Dodržiavajte inštrukcie odborníka pre rýchle a bezpečné hojenie, ako aj pre dosiahnutie želaného výsledku.